انتقاد شدید انجمن اسلامی معلمان مازندران به اوضاع معیشتی و منزلتی معلمان؛

احمدی فولادی: فریاد ما را نمی شنوند/ معیشت معلمان بسیار گریه آور است/ خواهان اجرای عدالت هستیم

۲

گزارش آرمان شمال: دبیر انجمن اسلامی معلمان مازندران، با طرح سوالاتی چون فریاد ما را چه کسانی باید بشنوند؟ درد ما را چه کسانی باید چاره کنند؟ گفت: شاید تعداد ما زیاد باشد اما زیادی و سربار جامعه نیستیم

image_pdfimage_print

آرمان شمال- مجید ساجدی فر: «اگر می خواهی مجسمۀ کسی را بسازی، مجسمۀ معلمان را بساز. آن ها قهرمانان جامعه هستند».
گای کاوازاکی

همایش انجمن اسلامی معلمان مازندران با حضور داوود محمدی و دبیرکل انجمن اسلامی معلمان کشور و نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، محمدعلی گندمی معاون انجمن اسلامی معلمان کشور و مهدی احمدی فولادی دبیر انجمن اسلامی معلمان مازندران، حسین روزبهی نماینده مجلس ششم ساری، علی آقامیری عضو شورای شهر ساری و جمعی از اعضای انجمن اسلامی معلمان مازندران در سالن اجتماعات ارشاد مازندران برگزار شد.

در این همایش که عنوان آن «منزلت و معیشت معلمان تا افق ۱۴۰۰» بوده است ۵ نماینده منتخب انجمن غرب، شرق و مرکز مازندران (قربانی، سجادی، کریمی، میری، صرفه جو) به بیان دغدغه ها و معضلات معلمان در حوزه های مختلف (پژوهشی، یکسان سازی حقوق بازنشستگان، پرداخت معوقات، بهبود منزلت و معیشت معلمان و …) در حضور مهمانان همایش پرداختند که چکیده آن در پایان این مطلب می آید. ضمن اینکه  بیانیه این همایش نیز در ۶ بند در پایان همایش توسط سیاوش اسلامی سوادکوهی قرائت شد.

 در این مجال، مشروح اظهارات مهدی احمدی فولادی رئیس انجمن اسلامی معلمان مازندران را در این همایش با هم می خوانیم:

اراده ای برای حل دغدغه های معلمان وجود ندارد

مهدی احمدی فولادی با بیان اینکه انجمن اسلامی معلمان از زمان تاسیس تاکنون فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده است، افزود: دوره اصلاحات بهترین دوران آموزش و پرورش بود.

وی، با ارائه آماری تصریح کرد: ۱۹ شهرستان و منطقه انجمن اسلامی معلمان در استان فعال است. بین ۹ تا ۱۵ نفر عضو شورای مرکزی و حدود ۲۴۰ نفر عضو شورای مرکزی در انجمن اسلامی استان هستند.

دبیر انجمن اسلامی معلمان مازندران، با اعلام اینکه برای حل معضلات آموزش و پرورش و معیشت معلمان در کشور اراده قوی وجود ندارد، گفت: نه اینکه فقط در این دولت این گونه باشد بلکه در طول تاسیس آموزش و پرورش کشور اوضاع به این منوال بوده است.

احمدی فولادی، با بیان اینکه اهمیت آموزش و پرورش هنوز برای مسئولان ما جا نیفتاده است، یادآور شد: کشورهایی که به اهمیت آموزش و پرورش و اصل بودن آن پی بردند،  گوی سبقت را در همه ابعاد از کشورهای دیگر ربودند و توسعه یافتند. مثلا  کشور ژاپن که در جنگ جهانی با خاک یکسان شده بود به خاطر توجه به آموزش و پرورش و تکریم معلمان به این درجه از تکنولوژی و صنعت رسید که امروزه به سایر کشورهای جهان طعنه می زند.

معیشت معلمان بسیار گریه آور است

وی، بالاتر بودن دستمزد و حقوق بازنشستگی کارکنان برخی ادارات از معلمان را مایه تاسف دانست و گفت: فرهنگیان بر خلاف آن ها که با اشیا و منابع (آبی و نفتی و…) سر و کار دارند با انسان و تربیت انسان ها سروکار دارند و به تعبیر امام راحل، مهندس کارخانه آدم سازی هستند.

دبیر انجمن اسلامی معلمان مازندران، با بیان اینکه معلمان نباید در فقر و بدبختی و مصبیت باشند، گفت: بسیار گریه آور است که بسیاری از معلمان ناچارند به شغل دوم از جمله مسافرکشی روی بیاورند تا از پس مخارج خود برآیند. مطمئن باشید چنین جامعه ای هرگز پیشرفت نخواهد کرد.

معلمی که دغدغه فکری دارد چگونه نسلی شایسته بسازد

احمدی فولادی، با اشاره به کم لطفی های مسئولان به معلمان در دهه های اخیر، افزود: آن ها در اجتماعات گوناگون فرهنگی، بسیار از معلمان و وظیفه خطیر آن ها تعریف و تمجید می کنند ولی در عمل تلاشی برای رفع معضلات معلم نمی شود. دو صد گفته چون نیم کردار نیست. اگر تلاش معلمان تعریف و تقدیر دارد این در عمل نیز باید ثابت شود.

وی، تصریح کرد: از معلم انتظار دارند کودکان و فرزندان جامعه را آموزش دهد و آن ها را به پزشک، مهندس، مدیر و انسان های مفید تبدیل کند. آیا معلمی که دغدغه فکری دارد می تواند از این ماده خام، نیروی قوی و شایسته بسازد و نسلی توانمند پرورش دهد؟  مسئولان ما اگر واقعا به مشکلات جامعه معلمان واقف بودند به جای تعاریف زبانی دست به کار و عمل می زدند تا از مقدار آن بکاهند.

دبیر انجمن اسلامی معلمان مازندران، با طرح سوالاتی چون فریاد ما را چه کسانی باید بشنوند؟ درد ما را چه کسانی باید چاره کنند؟ گفت: شاید تعداد ما زیاد باشد اما زیادی و سربار جامعه نیستیم.  دلیل این همه کم لطفی را متوجه نمی شویم.

احمدی فولادی، افزود: ما خواهان عدالت هستیم و انتظار داریم یکسان سازی حقوق همه بازنشستگان شود. آیا ارزش کار یک معلم، پایین تر از ارزش کارکنان یک شرکت یا کارخانه است؟

وی، با بیان اینکه خواهان اجرای دو اصل «تغییر نگرش و بهبود روش» کار معلمان (اصل دوم منوط به اجرای اصل اول است) هستیم،  گفت: نیاز است روش کار معلمان تغییر کند. معلم به این خاطر در هفته ۲۴ ساعت تدریس می کند که بقیه ساعات خود را صرف پژوهش و تحقیقات و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز کند اما وقتی معیشت وی تامین نباشد، وقتی شرمسار خانواده خود باشد و روی به شغل های دوم و سوم بیاورد چگونه می تواند در حد انتظار تدریس کند. دانش آموزان چگونه می توانند از معلمی که خسته و سرخورده است با بهروری بالا درس بیاموزد. ما بسیار نگران این مساله هستیم انجمن اسلامی معلمان نسبت به این قضیه مسئولیت دارد.

خواهان تحول در آموزش و پرورش هستیم

دبیر انجمن اسلامی معلمان مازندران، با بیان اینکه طبق اساسنامه یکی از وظایف معلمان نظارت بر کار مسئولان آموزش و پرورش است، گفت: ما از آموزش و پرورش مازندران راضی نیستیم و به عملکرد برخی از مدیران و مسئولان انتقاد داریم. پرسش ما این است چرا از مسئولان و مدیران توانمندی که می توانند در آموزش و پرورش تحول ایجاد کنند استفاده نمی شود؟ چرا نیروهای ضعیف بکار گماشته می شوند که مانع پویایی این نهاد می شود.

وی، در پایان، اظهار کرد: کسانی که برای حفظ پست خود دست به هر کار و تلاشی بزنند عملکردشان بهتر از این نمی شود. باید در آموزش و پرورش تحول ایجاد شود. مدیر ما در آستانه بازنشستگی است. بخشنامه وزارتی نیز مبنی بر بکارگیری نیروهای جوان تر و غیر بازنشسته هست. ما چند نفر را از طرف انجمن اسلامی معلمان به وزارتخانه معرفی کردیم  و قول دادیم در صورت بکار بگیری چنین نیروهایی تحول در آموز و پرورش ایجاد می شود.

۱

اظهارات نمایندگان انجمن اسلامی به نقل از مازندنومه:

در این همایش جمعی از نمایندگان انجمن اسلامی معلمان در شهرستان های مختلف استان مازندران نظرات خود را بیان کردند.

علی کریمی نماینده منتخب غرب استان گفت: انجمن اسلامی معلمان مازندان موافق گزینه غیراصلاح‌طلب برای مازندران نیست. باید از میان چهار گزینه کریمی‌مله، طاهرنژاد، نریمان و رحمان‌زاده یک نفر برای استانداری مازندران انتخاب شود‌.

وی با بیان این که چرا دانشگاه فرهنگیان به خود اجازه می‌دهد از هرجا نیرو بگیرد جز قشر فرهنگی، افزود: می‌خواهیم از تجارب ارزنده پژوهشگران استان استفاده شود.

کریمی گفت: چه شد پژوهش را فراموش کرده و هسته‌های پژوهش را تعطیل کردند؟

سجادی نماینده انجمن اسلامی معلمان از نکا بیان کرد: کشور امروز به همبستگی و آشتی ملی نیاز دارد. از فراکسیون امید انتظار داشتیم زودتر مناقشه ۸۸ را پایان دهد و کشور در گذشته باقی نماند.

قربانی نماینده انجمن اسلامی معلمان از آمل اظهار داشت: اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰ جهانگیری را به عنوان گزینه ریاست‌جمهوری برمی‌گزینند.

سید یحیی میری هم از ساری اظهار کرد: مطالبات معلمان به جز در دوره خاصی از دولت اصلاحات، در سرلوحه امور قرار نگرفته است.

وی با بیان این که برای آینده آموزشی این مرز و بوم باید نظام آموزشی پایدار در نظر گرفت، افزود: از بعضی نمایندگان شدیدا گلایه‌مند هستیم، چون شعار و عملکرد آنها به ویژه در حوزه مطالبات معلمان همخوانی ندارد و فراکسیون مطالبات معلمان تشکیل نشده است.

صرفه‌جو نماینده بازنشستگان هم با بیان این که شان و منزلت معلمان رعایت نمی‌شود، تصریح کرد: غیر از دانش‌آموزی که از ترس نمره به ما احترام گذاشت، جای ما در کجای جامعه است؟

وی ادامه داد: اگر معلمی شغل انبیاست چرا نباید مثل حضرت سلیمان زندگی کنیم؟ ما زیر خط فقر هستیم.

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]