پایگاه خبری تحلیلی آرمان شمال|اخبار شمال ایران » کسب رتبه نخست بهزیستی مازندران در ارزیابی سال ۹۵

در جشن بزرگ روز جهانی معلولین در ساری عنوان شد؛

کسب رتبه نخست بهزیستی مازندران در ارزیابی سال ۹۵

۱

آرمان شمال: جشن بزرگ روزجهانی معلولین با حضور معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، استاندار مازندران، نمایندگان مجلس مرکز استان و جمعی از مدیران ارشد ملی و استانی برگزار شد

image_pdfimage_print

آرمان شمال: جشن بزرگ روزجهانی معلولین با حضور معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، استاندار مازندران، نمایندگان مجلس مرکز استان و جمعی از مدیران ارشد ملی و استانی  برگزار شد.

دکتر محسنی بندپی در این جشن که در سالن سید رسول حسینی ساری برگزار شده است، اظهار کرد: بزرگترین افتخار سازمان بهزیستی، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیت ها، و فراهم نمودن زندگی بهتر برای معلولان و کم توانان جسمی است.

وی با اشاره با اقدامات مهم دولت تدبیر افزود: اقدامات سازمان بهزیستی در قالب سه رویکرد است که به‌کارگیری از آخرین یافته‌های علمی، تخصصی و کازشناسی در جهت توانمندسازی معلولان یکی از آن ها است.

رئیس سازمان بهریستی تصریح کرد: در نظر داریم با افزایش مشارکت‌های اجتماعی و سمن‌ها، توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری و به کارگیری همه یافته‌های علمی به نتایج مطلوب تری در راستای خدمات دهی بهتر دست یابیم.
.
دکتر محسنی بندپی بیان کرد: سازمان بهزیستی در مازندران موفق به پوشش ۸۵ درصد کودکان ۳ تا ۶ سال در طرح غربالگری بینایی، همچنین ۸۰ درصد کودکان زیر ۶ سال مازنی در غربالگری شنوایی شده است

وی اجباری کردن غربالگری ژنتیک ازدواج را اقدام بزرگ دولت و مجلس برشمرد و تصریح کرد: با این اقدام می توانیم از زاد و ولد حدود ۳۰ هزار کودک معلول در سال پیشگیری کنیم.

دکتر محسنی بندپی با اعلام اینکه لایحه حمایت از حقوق معلولان به صحن مجلس هفته آینده ارائه می‌شود، گفت: تقاضای ما از نمایندگان این است که بررسی این لایحه را در اولویت قرار دهند تا به بودجه سال ۹۷ برسد. امیدواریم با تصویب آن خدمات بیشتری به جامعه معلولان ارائه دهیم.

عذرخواهی استاندار از جامعه معلولان مازندران

مهندس اسلامی اظهار کرد: خدمت به مردم به ویژه معلولان عبادت است و کسی که در این راه گام بر می دارد قطعا عاشق است و عزم راسخ دارد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اقدامات شایسته ای در حوزه بهزیستی و پشگیری از معلولیت انجام داده است، افزود: معلولیت محدودیت نیست و وظیفه تک تک ماست در راستای توانمندسازی معلولان اقدامات لازم را انجام دهیم.

استاندار مازندران ضمن عذرخواهی از جامعه معلولان مازندران به دلیل کاستی ‌های تردد در شهرهای استان، تاکید کرد: طبق دستور العمل ها ضرودی است اقدامات لازم در این باره انجام شود و ساختمان ها مناسب سازی شوند.

مهندس اسلامی با بیان اینکه نگاه مسئولان به جامعه معلولانه عاشقانه و توانمندسارانه است،گفت: امیدواریم روزی به جایی برسیم که خانواده های معلول جز غم معلول داری، غم مربوطه دیگری نداشته باشند.

IMG16315301

تاکید دکتر آرام بر ضرورت تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

دکتر سید سعید آرام ضمن تبریک هفته وحدت و آغاز هفته معلولین گفت: ۱۲ آذر فرصت مغتنمی برای معلولان است تا بتوانند با حضور فعال و موثر خود در جامعه از حصار معلولیت ها فراتر روند و توانمندی های خود را در سایه ایمان و خودباوری شکوفا کنند.

وی اظهار کرد: این روز فرصتی است که مسئولان با گستره فعالیت ها، چالش ها و مسائل حوزه معلولین آشنا شوند و به دنبال آن موجبات حرکت و مشارکت بیشتر آحاد مردم در فرایندهای اجتماعی فراهم شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران، تصریح کرد: اعتقاد ما این است هر جامعه ای برای توسعه پایدار باید از همه ظرفیت ها، استعدادها و پتانسیل های آن جامعه بهره گیرد و معلولین هر کشوری از بزرگترین اقلیت های آن جامعه هستند که ظرفیت های بالقوه بسیار عظیمی دارند.

دکتر آرام، تصویب اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را یکی از مطالبات اصلی سازمان بهزیستی برشمرد و گفت: روز جهانی معلولان امسال با تاکید بر این موضوع برگزار می شود چرا که این قانون سند هویت اجتماعی افراد دارای معلولیت است.

وی، با بیان اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای نخستین بار در سال ۸۳ در کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، افزود: مدتی است که اصلاحیه این قانون جامع تهیه شده و اکنون نیازمند اهتمام و توجه نمایندگان محترم مجلس است. خواسته ما هم این است که این مهم هرچه زودتر محقق شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با ارائه آماری بیان کرد: در استان مازندران بالغ بر ۵۰ هزار معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند که معلولان جسمی-حرکتی با ۴۵ درصد بزرگترین گروه معلولان را تشکیل می دهد و مابقی را معلولان ذهنی ۲۲ درصد، معلولان شنوایی ۱۳ درصد، معلولان دارای اختلالات بینایی ۱۰ درصد، معلولان اختلالات روانی ۹٫۵ درصد و سایر اختلالات نیم درصد تشکیل می دهند.
دکتر آرام، با بیان اینکه از جمع معلولان تحت پوشش بهزیستی بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ معلول تحت پوشش دریافت خدمات مستمری هستند، تصریح کرد: خدمات بهزیستی به شکل های مختلفی صورت می پذیرد که یکی از اصلی ترین آن ها از طریق مراکزی است که در سطح استان به عنوان پایگاه های ارائه خدمت برای معلولین فعالیت می کنند.

وی، ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۶ مرکز در سراسر استان وظیفه ارائه خدمت به معلولان را برعهده دارند که بیشترین گستره مربوط به مراکز روزانه با ۶۱ مرکز و مابقی ۲۴ مرکز شبانه روزی، ۱۸ مرکز ویزیت در منزل و ۳ مرکز مراقبتی مبتنی بر خانواده یا همان مراقبین در منزل هستند.

مدیرکل بهزیستی مازندران، اظهار کرد: در مجموعه این ۱۰۶ مرکز بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ معلول خدمات دریافت می کنند و ماهیانه بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان یارانه در اختیار این مراکز قرار می گیرد.

دکتر آرام، یکی از اساسی ترین و کارآمدترین فعالیت های صورت گرفته در ۴ سال اخیر صورت گرفته را تامین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان برشمرد و افزود: خوشبختانه موفق شدیم توزیع لوازم کمک توانبخشی را در استان مازندران به روز کنیم به گونه ای که هیچ معلولی امروز در استان در نوبت لوازم کمک توانبخشی نیست.

اخبار مرتبط با این خبر

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]