یک و بام و دو هوای رسانه خاص مازندران؛

بالاخره سیف ا… فرزانه فتنه انگیز است یا ناجی گردشگری؟!

photo_2017-10-16_19-35-31 - Copy

اختصاصی آرمان شمال: خدای ناکرده شاهد بُروز و نهادینه شدن رسانه های دو زیست در مازندران پس از بروز و جولان مدیران دو زیست نباشیم. چرا که مازندران زخمی رواج چنین معضل و تداوم تفکرات دو زیستی است

image_pdfimage_print

آرمان شمال- گروه رسانه: پس از شایعات معرفی سیف‌ا… فرزانه به عنوان مدیر کل جدید گردشگری مازندران از سوی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یکی از نشریه های مازندران که اتفاقا از رسانه های موثر و موفق استان نیز هست، در ابتدا با ارائه تحلیلی با انتقاد شدید از احمدی نژادی بودن فرزانه به خطرهای روی کار آمدن و ضعف های شدید و ناکارآمدی مدیریتی وی پرداخت و در پیشگویی عجیب از بر انگیختن فتنه ای در مازندران در آینده ای نه چندان دور در صورت انتصاب فرزانه خبر داد!

اما دو روز بعد تحلیل دیگری از همین رسانه منتشر شد که مطالب آن کاملا برعکس تحلیل نخست است. این تحلیل با اعتدالی خواندن سیف ا… فرزانه تا حد جان به تعریف از وی می پردازد و با اشاره به سوابق مدیریتی موفق او، این بار پیش بینی می کند که گردشگری مازندران با انتخاب وی به جایگاه فرّ و شکوه می رسد!

در ادامه، قسمت هایی از این دو تحلیل را با در کنار هم قرار دادن، عینا منتشر می کنیم:

تحیلیل نخست: «سیف الله فرزانه که از نیروهای منسوب دولت گذشته و البته از نزدیکان احمد ناطق نوری است در دولت احمدی نژاد مدیرکل میراث فرهنگی استان و البته فرمانداری را در کارنامه دارد و حداقل می‌توان گفت نزد فعالان میراث فرهنگی و گردشگری استان چندان خوشنام نیست. او که متاسفانه به شعارزدگی و طرح هزاران ادعاهای بی‌‌اساس در حوزه تاریخی در سالهای مدیریت خود در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهره است، در دوره مدیریتش چیزی جز واگذاری‌‌‌های غیرمسئولانه و استفاده از رانت‌های غیرکارشناسانه برای واگذاری بناهای تاریخی و گردشگری به مجموعه‌های غیرتخصصی و تبدیل کاربری‌های فرهنگی به مکان چای‌‌خوری و کشیدن قلیان به ارث نگذاشت و حاصلی جز تخریب و خودبزرگ بینی بی‌حاصل در دوران مدیریتش در مازندران دیده نمی‌شود»!

تحلیل دوم: «سیف ا… فرزانه با ۸ سال سابقه کار اجرایی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از با تجربه‌ترین مدیران این حوزه محسوب می‌شود. این مدیر اعتدالی به علت کاندیداتوری برادرش در انتخابات مجلس از سمت فرمانداری این شهرستان استعفا داد تا هیچ شائبه‌ای به وجود نیاید. وی با احتساب خدمت در فرمانداری و ادارات شهرستان و استان، مجموعا ۲۹ سال سابقه مدیریتی و اجرایی دارد»!

تحلیل نخست: «از آنجا که رسیدن به توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور هر کدام به فهم مشترکی از عملکرد سه بخش این سازمان و هماهنگی با دولت نیاز است، با انتخاب این گزینه (فرزانه) به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه ‌چندان دور، فتنه‌ای در مازندران برانگیخته خواهد شد»!

تحلیل دوم: «در آستانه تغییر مدیریتی در سازمان گردشگری مازندران توجه افکار عمومی به جایگاه گردشگری مازندران دو چندان شده است به نحوی که انتظار می‌رود گردشگری مازندران به جایگاه فرّ و شکوه برسد»!.

تحلیل نخست: «چرا مونسان به این نتیجه رسید این شخص می‌تواند مازندران را از این ویرانی فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که نه از هنرمندش حمایت می‌شود و نه از هنرش و هر روز شاهد تخریب بناهای تاریخی به دلیل سوء مدیریت و فقدان بودجه هستیم نجات دهد؟ گویا جناب مونسان فکر می‌کنند اکنون در دوران هشت ساله مدیریت احمدی‌نژاد قرار داریم و باید از مدیران ایشان برای مسئولیت‌های استان‌های حساس و تاثیرگذاری نظیر مازندران در میراث فرهنگی، صنعت گردشگری و صنایع دستی استفاده کند و اگر این‌کار را انجام ندهد احمدی‌نژاد دلخور خواهد شد…»!

تحلیل دوم: «فرزانه که از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی و اجتماعی شهرستان است و در حالی که خود کاندیدای شورای شهر شهرستان محمود آباد بود، فعالیت‌های فراوانی در دوران انتخابات برای ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی انجام داد و… بر همین اساس نگاهی داریم به سوابق مدیریتی سیف الله فرزانه به عنوان گزینه جدی این جایگاه…»!

اگرچه تحلیل از عملکرد رسانه ها و نقد آن ها از وظایف مهم و اصلی رسانه ها است اما ارائه تحلیل های متناقض علاوه بر بازی دادن شعور مخاطب، نوعی خودزنی محسوب می شود و زیبنده یک رسانه مسئول و آگاهی بخش نیست. ما امیدواریم این دوگانگی، از نگاه تیزبین دست اندرکاران این رسانه ی وزین، مغفول مانده باشد یا در سهل انگاری یا مشغله کاری رخ داده باشد تا خدای ناکرده شاهد بُروز و نهادینه شدن رسانه های دو زیست در مازندران پس از بروز و جولان مدیران دو زیست نباشیم. چرا که مازندران زخمی رواج چنین معضل و تداوم تفکرات دو زیستی  است.

photo_2017-10-16_19-35-31

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]