دکتر اسلامی در گفت و گو با آرمان شمال:

بزرگترین اثر فرهنگی دهه های اخیر در دست چاپ است/ دانشنامه بزرگ مازندران الگوی دانشنامه نویسی کتابخانه ملی/ حتی یک ریال از دولت کمک نگرفتیم

پدید آورندگان دانشنامه بزرگ مازندران

اختصاصی آرمان شمال: دکتر اسلامی درباره هزینه های تهیه این دانشنامه، اظهار کرد: در پنج جلد رحلی دانشنامه بزرگ مازندران که در هفت هزار صفحه است حتی یک ریال از دولت کمک نگرفتیم و این اثر نتیجه تلاش و کمک همه دوستداران واقعی مازندران بوده است

image_pdfimage_print

اختصاصی آرمان شمال: دکتر حسین اسلامی ساروی در گفت و گو با آرمان شمال اظهار کرد: ده سال است که یک گروه نهصد نفره از اهل قلم ایران و خارج که آشنا به مازندران هستند برای گردآوری دانشنامه بزرگ مازندران همکاری و تلاش می کنند که شروع کارشان از ساری شناسی بوده و از اینجا این اقدام مهم شکل گرفته است.

وی، با بیان اینکه این کتاب یک دایره المعارف است، افزود: تلاش کردیم به همه حوزه های مازندران از تاریخ، جغرافیا، زبان و ادبیات گرفته تا کشاورزی، صنعت، طبیعت، جنگ، سیاست، حکومت، غذا، لباس، عزا، عروسی و … در آن لحاظ شود. مثلا ما تمام بیست و دو زبانی که در مازندران رایج بود ولی حالا مرده را استخراج کردیم و با دستور زبانش و کل واژه ها در این دانشنامه آوردیم.

دکتر اسلامی تصریح کرد: در این دانشنامه دهها صفحه راجع به دفاع مقدس و سرداران و شهدا داریم.

رئیس پژوهشکده ساری شناسی، با اشاره به جامعیت این دانشنامه، بیان کرد: کتابخانه ملی رسما و کتبا به همه استان ها اعلام کرده که الگوی دانشنامه نویسی این دانشنامه است و ارشاد آن را اثر فاخر اعلام کرده است.

وی، درباره هزینه های تهیه این دانشنامه، اظهار کرد: در پنج جلد رحلی دانشنامه بزرگ مازندران که در هفت هزار صفحه است حتی یک ریال از دولت کمک نگرفتیم و این اثر نتیجه تلاش و کمک همه دوستداران واقعی مازندران بوده است.

دکتر اسلامی با بیان اینکه کتاب فوق در دست چاپ است، گفت: هزینه چاپ آن یک میلیارد و سیصد میلیون تومان است. بنده اخیرا (چهارشنبه) خدمت وزیر ارشاد بودم که اقلا این اثر را در پانصد شماره پیش خرید کنند و ایشان قولی در این باره داد که امیدواریم عملی شود چرا که بی تردید این دانشنامه بزرگترین اثر فرهنگی این دهه های اخیر است.

تصویر گروهی از پدیدآورندگان این دانشنامه که امروز گرد هم آمدند:

پدید آورندگان دانشنامه بزرگ مازندران

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]