پایگاه خبری تحلیلی آرمان شمال|اخبار شمال ایران » تاکید دکتر آرام بر ضرورت تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

نشست خبری مدیر کل بهزیستی مازندران به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شد؛

تاکید دکتر آرام بر ضرورت تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

نشست خبری بهزیستی

آرمان شمال: دکتر آرام با بیان اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای نخستین بار در سال ۸۳ در کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، افزود: مدتی است که اصلاحیه این قانون جامع تهیه شده و اکنون نیازمند اهتمام و توجه نمایندگان محترم مجلس است. خواسته ما...

image_pdfimage_print

آرمان شمال: نشست خبری مدیر کل بهزیستی مازندران با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی معلولان در سالن کنفرانس شیرخوارگاه شکوفه بهزیستی مازندران برگزار شد.

دکتر سید سعید آرام ضمن تبریک هفته وحدت و آغاز هفته معلولین گفت: ۱۲ آذر فرصت مغتنمی برای معلولان است تا بتوانند با حضور فعال و موثر خود در جامعه از حصار معلولیت ها فراتر روند و توانمندی های خود را در سایه ایمان و خودباوری شکوفا کنند.

وی اظهار کرد: این روز فرصتی است که مسئولان با گستره فعالیت ها، چالش ها و مسائل حوزه معلولین آشنا شوند و به دنبال آن موجبات حرکت و مشارکت بیشتر آحاد مردم در فرایندهای اجتماعی فراهم شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران، تصریح کرد: اعتقاد ما این است هر جامعه ای برای توسعه پایدار باید از همه ظرفیت ها، استعدادها و پتانسیل های آن جامعه بهره گیرد و معلولین هر کشوری از بزرگترین اقلیت های آن جامعه هستند که ظرفیت های بالقوه بسیار عظیمی دارند.

دکتر آرام، تصویب اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را یکی از مطالبات اصلی سازمان بهزیستی برشمرد و گفت: روز جهانی معلولان امسال با تاکید بر این موضوع برگزار می شود چرا که این قانون سند هویت اجتماعی افراد دارای معلولیت است.

وی، با بیان اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای نخستین بار در سال ۸۳ در کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، افزود: مدتی است که اصلاحیه این قانون جامع تهیه شده و اکنون نیازمند اهتمام و توجه نمایندگان محترم مجلس است. خواسته ما هم این است که این مهم هرچه زودتر محقق شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با ارائه آماری بیان کرد: در استان مازندران بالغ بر ۵۰ هزار معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند که معلولان جسمی-حرکتی با ۴۵ درصد بزرگترین گروه معلولان را تشکیل می دهد و مابقی را معلولان ذهنی ۲۲ درصد، معلولان شنوایی ۱۳ درصد، معلولان دارای اختلالات بینایی ۱۰ درصد، معلولان اختلالات روانی ۹٫۵ درصد و سایر اختلالات نیم درصد تشکیل می دهند.
دکتر آرام، با بیان اینکه از جمع معلولان تحت پوشش بهزیستی بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ معلول تحت پوشش دریافت خدمات مستمری هستند، تصریح کرد: خدمات بهزیستی به شکل های مختلفی صورت می پذیرد که یکی از اصلی ترین آن ها از طریق مراکزی است که در سطح استان به عنوان پایگاه های ارائه خدمت برای معلولین فعالیت می کنند.

وی، ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۶ مرکز در سراسر استان وظیفه ارائه خدمت به معلولان را برعهده دارند که بیشترین گستره مربوط به مراکز روزانه با ۶۱ مرکز و مابقی ۲۴ مرکز شبانه روزی، ۱۸ مرکز ویزیت در منزل و ۳ مرکز مراقبتی مبتنی بر خانواده یا همان مراقبین در منزل هستند.

مدیرکل بهزیستی مازندران، اظهار کرد: در مجموعه این ۱۰۶ مرکز بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ معلول خدمات دریافت می کنند و ماهیانه بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان یارانه در اختیار این مراکز قرار می گیرد.

دکتر آرام، یکی از اساسی ترین و کارآمدترین فعالیت های صورت گرفته در ۴ سال اخیر صورت گرفته را تامین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان برشمرد و افزود: خوشبختانه موفق شدیم توزیع لوازم کمک توانبخشی را در استان مازندران به روز کنیم به گونه ای که هیچ معلولی امروز در استان در نوبت لوازم کمک توانبخشی نیست.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ رقمی بیش از ۲۸ میلیارد ریال برای خرید توام توانبخشی در استان هزینه شد و به صورت رایگان در اختیار معلولان قرار گرفت، گفت: اعتبار تهیه لوازم کمک توانبخشی در ۶ ماهه نخست امسال نزدیک به ۱٫۵ میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با اظهار اینکه روند ۴ ساله اشتغال معلولان در استان مثبت و توام با رشد خوبی بوده است، گفت: بهزیستی مازندرن معمولا در سال های اخیر رتبه برتر کشور را در حوزه اشتغال کسب کرده است.

دکتر آرام تصریح کرد: میزان اعتبار ارائه تسهیلات ۱۴ میلیارد تومانی سال ۹۴ به بالغ بر ۴۲ میلیارد در سال ۹۶ افزیش یافت و چشم انداز ما در سال ۹۶ ایجاد ۲ هزار و ۲۵۰ شغل برای جامعه هدف است.

وی، با بیان اینکه سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک دچار معلولیت در کشور متولد می شود افزود: اجباری شدن طرح غربالگری ژنتیک بهترین راه پیشگیری آن است.

دکتر آرام، بیان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال، ۳۸ مورد هزینه های مناسب سازی خودرو پرداخت شده است.
مدیرکل بهزیستی مازندران، درباره آخرین وضعیت مسکن خانواده های دارای دو معلول اظهار کرد: در استان ۱۲۸خانوار روستایی و ۱۳۵ خانوار شهری دارای دو معلول شناسایی شدند که تاکنون ۷۹ واحد مناطق روستایی تحویل داده شده ۴۹ واحد تا پایان سال تکمیل می شود. در حوزه شهری نیز تاکنون حدود ۴۰ وحد تحویل داده شده و ۷۰ مورد مربوط به مسکن مهر است که۲۰ واحد در روزهای اخیر به متقاضیان تحویل می شود.

دکتر آرام، در پایان بیان کرد: سامانه ملی کاهش طلاق، سامانه مراکز اقامتی معتادان و مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست به همراه سایر طرح ها فردا ۱۲ آذر با حضور دکتر محسنی بندپی راه اندازی می شود./ روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران

بهزیستی ۳ نشست خبری بهزیستی ۱ نشست خبری بهزیستی

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]