کارگاه منطقه ای غربالگری شنوابی نوزادان و شیرخواران با حضور رئیس گروه غربالگری بینایی و شنوایی بهزیستی کشور در ساری برگزار شد؛

دکتر فیروزبخت: دو سوم موارد نقض شنوایی مادرزادی یا ژنتیکی است/ دکتر آرام: غربالگری شنوایی ۱۷ هزار کودک مازندرانی در ۶ ماه نخست امسال

بهزیستی - Copy

آرمان شمال: دکتر فیروزبخت رئیس گروه غربالگری بینایی و شنوایی بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از دو سوم موارد نقض شنوایی مادرزادی یا ژنتیکی است گفت : نقص شنوایی شایع ترین نقص در بدو تولد است

image_pdfimage_print

آرمان شمال: کارگاه منطقه ای غربالگری تشخیص و مداخله به هنگام شنوابی نوزادان و شیرخواران که با حضور دکتر فیروزبخت رئیس گروه غربالگری بینایی و شنوایی بهزیستی کشور، دکتر سید سعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران ، رحمانی معاون توسعه پیشگیری بهزیستی در مجتمع فرهنگی آموزشی شهید بهشتی خزرآباد ساری برگزار شد.

دکتر فیروزبخت: دو سوم موارد نقض شنوایی مادرزادی یا ژنتیکی است

دکتر فیروزبخت رئیس گروه غربالگری بینایی و شنوایی بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از دو سوم موارد نقض شنوایی مادرزادی یا ژنتیکی است گفت : نقص شنوایی شایع ترین نقص در بدو تولد است و اگراین نقص در زمان طلایی، زیر یک سال شناسایی شود می‌توان از ناشنوایی و عوارض ناشی از آن در گفتار کودکان جلوگیری کرد.

رئیس گروه غربالگری بینایی و شنوایی بهزیستی کشور افزود: ۸۰ درصد نوزادان کشور تا پایان امسال غربالگری شنوایی می شوند .

دکتر فیروزبخت تعداد موالید تحت پوشش غربالگری شنوایی کشور را درسال گذشته ۷۲ درصد اعلام کرد وگفت: از سال ۸۴ تاکنون ۲۱ هزار کودک در این طرح شناسایی و وارد مرحله مداخله و درمان آنها پیگیری شده است.

وی با تاکید بر آموزش در طرح غربالگری افزود: سالانه یک کارگاه کشوری و سه کارگاه منطقه ای با هدف ارائه آموزش های نوین به کارشناسان جهت اجرای دقیق طرح غربالگری برگزار می شود.

رئیس گروه غربالگری بینایی و شنوایی بهزیستی کشور خاطر نشان کرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ایران جزء ۷کشور برتر در زمینه غربالگری است که در این راستا تلاش داریم نرم افزاری را طراحی کنیم تا اگر خانواده ای در ادامه روند درمان دچار مشکل شد بتوانیم خدمات لازم را ارائه دهیم.

دکترفیروزبخت با اشاره به اجرای طرح غربالگری شنوایی برای کودکان ۳ تا ۵ سال افزود: این طرح از سال گذشته به صورت پایلوت در ۱۳ استان کشور اجرا شده که در آبان ماه سال جاری بصورت کشوری در تهران برگزار می شود.

وی با بیان اینکه از بیش از ۶۰۰ واحد غربالگر در کشور داریم افزود:از این میزان ۹۶ درصد تخصص شنوایی سنجی دارند.

دکتر فیروز بخت علل عمده نقص شنوایی را ژنتیکی عنوان کرد و ادامه داد:این طرح به صورت فراگیر در کشور اجرا و در چند سال گذشته والدین با حساسیت بالایی از این طرح استقبال کردند.

بهزیستی

دکتر آرام: غربالگری شنوایی ۱۷ هزار کودک مازندرانی در ۶ ماه نخست امسال

دکترسید سعید آرام ، با بیان اینکه بهزیستی به عنوان سازمان تخصص محور در موضوع پیشگیری ازمعلولیت و آسیب های اجتماعی واجد برنامه جامع در این باره می باشد گفت : پیشگیری یکی ازمهمترین و اصلی ترین حوزه معاونت سازمان است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با تشریح اهمیت ضرورت غربالگری شنوایی نوزدان اظهار داشت : طرح تشخیص و مداخله به موقع اختلالات شنوایی در سن نوزادی از اهداف مهم سازمان بهزیستی به شمار می آید.

وی طرح غربالگری شنوایی را یکی از پیشرفته ترین اقدامات در حال انجام سازمان بهزیستی برشمرد و گفت: برنامه غربالگری در استان از سال ۸۴ در مرکزاستان آغاز و بتدریج در سایر شهرستان ها ادامه یافت به طوریکه در حال حاضر همه شهرستان های مازندران تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند.

وی با اعلام اینکه به طور کلی تعداد پایگاه های غربالگری شنوایی استان ۲۳ مرکز است ،افزود: این پایگاه ها در بیمارستان هاو مراکز بهداشتی غربالگری هیپوتیروییدی و مطب ادیولوژیست ها و اداره بهزیستی شهرستان ها مستقر هستند.

مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: در سال ۹۵ بیش از ۳۵ هزار مورد _معادل ۷۵ درصد_ موالید استان تحت سنجش غربالگری شنوایی قرار گرفتند که ۶۶ مورد شناسایی شده و مداخلات طبی و توانبخشی برای آنها انجام شد.

دکتر آرام در پایان با بیان اینکه در شش ماه نخست سال ۹۶ حدود ۱۷ هزار نوزاد مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند گفت : انتظار می رود در سالهای آتی بتوانیم ۹۰ درصد از نوزادان را مورد سنجش غربالگری شنوایی قرار دهیم.

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]