پایگاه خبری تحلیلی آرمان شمال|اخبار شمال ایران » ” لیلم ” پنجره ای نو برای جذب گردشگر

کیوان پهلوان رییس هیات داوران جشنواره موسیقی لیلم:

” لیلم ” پنجره ای نو برای جذب گردشگر

IMG_20171128_231500-1

آرمان شمال: رییس هیات داوران دومین جشنواره موسیقی بومی البرز نشینان لیلم گفت:جشنواره ای مانند لیلم با سازماندهی مناسب می تواند فرصتی برای جذب گردشگر باشد

image_pdfimage_print

آرمان شمال: رییس هیات داوران دومین جشنواره موسیقی بومی البرز نشینان لیلم گفت:جشنواره ای مانند لیلم با سازماندهی مناسب می تواند فرصتی برای جذب گردشگر باشد.

هفتم آذرماه چراغ جشنواره موسیقی بومی لیلم روشن شد وگروه‌های مقام چیلار، تلار، پرستوهای مهاجر و تبری نوا در ساری وگروه‌های موسیقی عاشیقلارمیشو،کادوس و سارنگ درآمل اجرای خود را به نمایش می گذارند.

در حاشیه آغاز به کار دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان “لیلم” کیوان پهلوان در گفتگو با خبرنگاران گفت: در روزگار بحران هویت، یکی از راههای حفظ هویت فرهنگی، بازگشت به آیین ها وآداب و رسوم سنتی و فولکلوریک است.

وی یادآورشد: مازندران از دیرباز تاکنون یکی از مراکز مهم تجلی موسیقی محلی کشور بوده که متاسفانه امروز این هنرغنی در سراشیب رکود و فراموشی قرار دارد.

رییس هیات داوران دومین جشنواره موسیقی بومی البرز نشینان “لیلم” خاطرنشان کرد:موسیقی محلی در حفظ میراث فرهنگی گذشتگان نقش بسیاری ایفا می کند و در این میان، باورها و آداب و رسوم چون بخشی از فرهنگ جامعه، پیوندهای عمیقی با موسیقی محلی دارد.

پهلوان افزود: حفظ و پاسداشت موسیقی بومی منجر به وحدت میان نسلها شده و می تواند به انسجام بیشتر جامعه امروز کمک کند.

وی تصریح کرد:جشنواره موسیقی بومی لیلم که امسال دومین سال تولدش را آغاز کرده فرصتی برای انتقال بین فرهنگها و علاوه بر آن پنجره ای نو در صورت ساماندهی بین دستگاههای مربوطه در جهت جذب گردشگر است.

رییس هیات داوران دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم یادآورشد: در نخستین روز جشنواره شاهد فضایی منسجم تر و ساختارمندتر از سال گذشته بودیم که این خود نویدی از تداوم این رویداد فرهنگی است.

پهلوان با اشاره به پرباربودن نخستین روز جشنواره موسیقی لیلم گفت: سرنا،دسرکوتن،قرنه و کمانچه در مرحله تکنوازی و دوگروه محلی در نخستین روز مسابقات با هم به رقابت پرداختند.

وی افزود: این قبیل جشنواره ها علاوه بر اینکه نقش مهمی در جذب جوانان به موسیقی فولکلور دارد می تواند تلنگری برای مسئولان فرهنگی و اهالی موسیقی باشد تا هرچه سریعتر حمایت جدی خود را به صورت عملی در این رابطه انجام دهند و فضاهای مناسب آموزشی را در استان بسط دهند.

رییس هیات داوران دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم تصریح کرد: با همکاری سازمانمیراث فرهنگی، صنایعدستیوگردشگری و ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان فضای تبلیغی مناسبی برای جذب گردشگران در این گونه جشنواره ها فراهم کرد.

IMG_20171128_231500-1

اخبار مرتبط با این خبر

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماآخرین اخبار

[آرشیو]